Радикуліт (радикулопатія) – це термін, що позначає симптоми, характерні для подразнення корінців спинного мозку. Корінці спинного мозку – це нерви, які відходять від спинного мозку і можуть защемлюватися оточуючими тканинами. Наприклад, спазмованими м’язами або кістковими структурами.
Радикуліт частіше представляється симптомом або наслідком, аніж самостійним захворюванням. Часто радикуліт виступає наслідком вираженого остеохондрозу. Остеохондроз – захворювання, при якому змінюються властивості тканин. Хрящі та суглобові поверхні стають менш еластичними та пружними. Це може бути наслідком травм, недостатньої або некоректної фізичної активності. Певну роль у розвитку остеохондрозу відіграє і спадкова схильність.
Як виникає радикуліт
Радикуліт може бути наслідком дуже великої кількості захворювань і факторів, пов’язаних зі способом життя. Але загалом, як було вказано вище, причиною радикуліту стає остеохондроз і нестабільність певного відділу хребта. Це призводить до структурних змін у тканинах хребта та оточуючих тканинах, які, своєю чергою, можуть призводити до здавлювання корінців спинного мозку.
Факторами розвитку остеохондрозу та, відповідно, радикуліту, можуть бути:
- ожиріння;
- травми та пошкодження хребта, що особливо часто має місце у професійних;
- спортсменів;
- порушення постави, пов’язані із сидячим способом життя або недостатньою фізичною активністю;
- нераціональні, технічно некоректні або надмірні за тривалістю/важкістю фізичні навантаження;
- гормональні порушення, аутоімунні процеси та порушення обміну речовин.
Симптоми радикуліту
Оскільки радикуліт з’являється внаслідок защемлення одного або декількох корінців спинного мозку, симптоми залежатимуть від того, на якому рівні відбулося защемлення, чутливість і рух якого саме сегмента тіла забезпечував защемлений нервовий корінець. Частіше за все ми стикаємося із защемленням корінців у поперековому та куприковому відділах хребта, оскільки на них припадає найбільше навантаження.
Основні симптоми радикуліту:
- Сильні болі у відповідних відділах хребта. Болі можуть бути ниючими, стріляючими, посилюватися при певних положеннях тіла або рухах.
- Порушення чутливості кінцівок. Відчуття заніміння, поколювання та сироти, слабкість м’язів.
- При шийному радикуліті відмічають сильні болі в ділянці потилиці та шиї, які можуть загострюватися під час різких рухів, при кашлю або чханні.