Невропатії плечового пояса: симптоми
«Синдром вирізки лопатки» пов’язаний із порушеннями надлопаткового нерва. Симптомами такого стану є:
- Біль у плечовому суглобі;
- Вночі біль посилюється;
- Коли пацієнт лежить на хворому боці, то відчуття болю також загострюється;
- Якщо пацієнту запропонувати покласти хвору руку на здорову лопатку, тиск лікаря на лікоть у бік здорової лопатки посилює біль.
Частою причиною появи такої форми нейропатії є травми. Вони можуть бути одиничними або хронічними.
При ураженні пахвового нерва біль локалізується в зоні задньозовнішнього відділу плечової частини. При цьому спостерігаються такі симптоми:
- Слабкість і атрофія дельтоподібного м’яза;
- На зовнішній поверхні верхньої частини плеча час від часу може знижуватися больова чутливість;
- При максимальному відведенні руки в бік і змінах положення плеча біль посилюється.
Ураження серединного нерва і його гілок
Причиною пронаторного стану є:
- Травма передпліччя й кисті у хронічній формі (побутова, спортивна і професійна). Регулярне напруження під час обертання кисті та передпліччя, яке супроводжується одночасним напруженням під час згинання пальців руки. Таке порушення найчастіше виникає при використанні викрутки, віджимання білизни тощо;
- Тривалі рухи повторюваного плану, які тиснуть на передпліччя. При цьому синдромі пацієнт скаржиться на біль у долонній ділянці передпліччя, який триває до зап’ястя. Коли плече перебуває у спокої, то біль минає. При посиленні навантаження — біль повертається.
Хронічна травма також може спровокувати синдром переднього міжкісткового нерва передпліччя. Порушення виникають під час виконання роботи в незручному положенні, носіння сумок і згинання рук. Основною ознакою захворювання є парез довгого згинача великого та глибокого згинача середнього пальців на руці. Під час згинання пальців у кулак, кисть набуває певного вигляду. Фаланги вказівного, середнього та великого пальців розігнуті. При щипковому захваті фаланги вказівного і великого пальця не можуть з’єднатися разом, утворюючи таким чином знак «ОК».
При синдромі зап’ястного каналу спостерігається затерплість пальців рук, яка супроводжується болем. Виникають такі симптоми вночі та вранці. Оніміння може локалізуватися в кількох пальцях або одразу у всіх. Рідко в пацієнтів можна помітити, що біль поширюється на плечі та шию. Коли хворий піднімає руки вгору, то больові відчуття посилюються. Коли він знову опускає руки, болі зменшуються. Коли лікар проводить огляд і постукує уражену зону руки в ділянці променево-зап’ясткового суглоба у проєкції серединного нерва, то біль віддає в пальцях (Симптом Тінеля). Найчастіше дискомфорт спостерігається в середньому пальці. На пізніх етапах захворювання з’являється атрофія великого пальця, а також ослаблення короткого відвідного м’яза і м’яза, що протиставляє великий палець. При виконанні рухів, які вимагають залучення дрібної моторики, у пацієнта виникають труднощі. Це відбувається, коли потрібно зав’язати шнурки або застебнути ґудзики.
Порушення ліктьового нерва та його гілок
Порушення притаманне пацієнтам, які тривалий час перебувають у положенні лежачи і відчувають постійний тиск на ліктьовий нерв. Зазвичай такі стани призводять до невропатії ліктьового нерва у пацієнтів, які перебувають у реанімації без свідомості. Також до порушень може призводити постійне використання телефону.
Ранніми симптомами порушення є:
- Парестезії в ліктьовому краю кисті, у 5-м та 4-м пальцях;
- Свербіж або біль у тій ділянці;
- Під час пальпації та простукування стовбура ліктьового нерва пацієнт відчуває сильний біль.
Коли хвороба починає розвиватися, у хворого можуть початися рухові порушення. Вони пов’язані зі слабкістю, атрофією міжкісткових м’язів і м’язів мізинця. Кисть пацієнта набуває вигляду пазуристої кисті.
Ще одним порушенням плечового нерва є синдром ложа Гійона. Для нього характерні:
- Больові відчуття і парастезії в ділянці долонної гілки ліктьового нерва;
- Слабкість, що виникає при приведенні та відведенні 4-го і 5-го пальців руки.
При пізній формі синдрому спостерігається атрофія міжкісткових м’язів і мізинця. Під час защемлення долонної гілки ліктьового нерва чутливість у зоні іннервації тильної гілки зберігається. Основною причиною появи синдрому є травма долонної гілки ліктьового нерва. Травма зазвичай виникає в ділянці променево-зап’ястного суглоба і кисті. До захворювання схильні ті, хто займаються спортом на професійному рівні або працюють у тих сферах, де є ризик травмування цієї частини тіла, наприклад велосипедний (мотоциклетний) параліч, який розвивається від здавлювання нерва ручками керма, тиск робочими інструментами. У зоні ризику також перебувають люди, які постійно використовують милицю під час ходьби.
Порушення променевого нерва та його гілок
Коли на тильному боці передпліччя порушується чутливість внаслідок здавлювання шкірного нерва в зоні передпліччя, може статися параліч розгиначів кисті та пальців — «висяча кисть». При цьому хворий відчуває порушення чутливості на тильному боці передпліччя. Часто відсутність чутливості на тильній поверхні променевої половини кисті стосується тильної поверхні фаланги першого і другого пальців.
Основні тунельні нейропатії тазового пояса
Головними нейропатичними станами цієї ділянки є:
- Компресійно-тракційне порушення клубово-пахвинного нерва. Основним симптомом є біль у зоні паху. Він може поширюватися і в ділянці черевної стінки, і внутрішньої поверхні стегнової частини. У чоловіків такий тип нейропатії впливає на еректильну функцію. Захворювання впливає на ходу, що стає схожою на дріботіння, з нахилом уперед. Коли пацієнт згинає стегно з розворотом всередину, то біль стає меншим. Дуже часто больові відчуття можуть виникнути в крижово-клубовому зчленуванні, що імітують сакроілеїт;
- Феномен Хаушипа — Ромберга — це стан затульного каналу, що характеризується порушенням чутливості в колінному суглобі, а саме його внутрішньої частини. Також пацієнт відчуває біль під час ходьби у вигляді спазмів привідних м’язів. Парез також може виникати під час руху в той момент, коли нога висить у повітрі. Стопа має надмірне відведення;
- Біль та чутливість також супроводжують мералгію Рота — Бернгардта. Такі симптоми проявляються на поверхні стегна в передньобічній частині. Іноді ще одними симптомами, за якими можна визначити захворювання, є порушення потовиділення та росту волосся в цій зоні. Біль посилюється, коли пацієнта просять максимально розігнути ногу в кульшовому суглобі. Біль локалізується в проєкції латерального шкірного нерва стегна.
- Порушення підшкірного стегнового нерва компресійного характеру. У дистальній ділянці стегна і в гомілці відчувається не тільки біль, а й тяжкість. Під час руху неприємні відчуття стають сильнішими. Також у пацієнта помічається зниження секреції потових залоз на гомілці (на внутрішньому боці).
- Больові відчуття переважно по задній поверхні нижньої кінцівки властиві синдрому грушоподібного м’яза. Також характерні чутливі та рухові порушення в ділянці іннервації великогомілкового і малогомілкового нервів.
- Промежинна невралгія. Такий стан також називають синдромом велосипедиста. Якщо ураження є одностороннім, то пацієнт часто відчуває біль в зоні промежини. Він може посилюватися, коли хворий стоїть. Також спостерігаються еректильні зміни. Коли ураження набуває двостороннього характеру, до цих симптомів додається дисфункція сфінктерів.
Для лікування синдромів використовують такі методи: