Мануальна терапія — процедура, в результаті якої руки використовують як основний інструмент для лікування всього людського організму. Мануальний терапевт застосовує різноманітні техніки та перевірені методи.
У результаті такого лікування можна зменшити больовий синдром, збільшити рухливість суглобів і хребта загалом. Усе це можна зробити за допомогою рук, виконуючи певні рухи, які допоможуть відновити життєво важливі реакції.
Для кого призначена мануальна терапія
Представлена терапія спрямована на різні больові синдроми — головний біль, болі у спині, шиї, животі, суглобах або хребетному відділі. Найчастіше початок больових відчуттів, наприклад у руці або в нозі, є підтвердженням наявності захворювань хребта.
Тому звертатися по допомогу до мануального терапевта необхідно в таких випадках:
- За наявності дискомфорту та больових відчуттів, які сковують рухи в плечах, поперековому відділі, в колінах, у тазових кістках або ліктях.
- Якщо є серйозні проблеми зі сном.
- При частих пульсуючих болях у голові.
- Якщо помітили різке погіршення зору.
- При сильних запамороченнях, що виникають під час повороту голови в різні боки.
Коли вдається зняти напругу з м’язів, можна відновити процес кровопостачання всього організму.
Види мануальної терапії
Досвідчені мануальні терапевти працюють із класичними та м’якими прийомами, що використовуються в єдиному комплексі. Під час лікування можуть бути обрані різні види мануальної терапії:
- Вісцеральна — фахівець чинить прямий вплив на ділянку живота і всі внутрішні органи. Такий спосіб характерний для пацієнтів, у яких відзначають опущення органів, за наявності спайок або неврологічних синдромів.
- Міофасціальна — фахівець здійснює прямий вплив на шкірний покрив, зв’язки, м’язи та жирову клітковину. За допомогою цієї методики можна зменшити прояви гострого болю, вдосконалити симетрію тіла, а також створити правильну поставу.
- Краніальна — спеціаліст впливає на кістки черепа. У цьому випадку здійснюється лікування голови, щелепи, всіх ЛОР-органів. Така методика допомагає позбутися частих головних болів, запаморочень, можна нормалізувати тиск і відновити процес кровообігу.
- Артро-вертебральна — спеціаліст впливає на спину пацієнта, що дає змогу боротися з грижею хребта, покращуючи роботу суглобів. Це допоможе позбутися м’язових спазмів, запобігає обмеженню рухів у суглобі.
Вибір певного методу здійснюється після проведення ретельної діагностики всього організму людини та визначення конкретних проблем, з якими потрібно працювати.
Показання
Особливо ефективне використання всіх прийомів для людей, які мають малорухливий спосіб життя, що дає змогу здійснити профілактику подальших захворювань, зберігаючи правильну форму хребта.
Основні показання:
- При сильному головному болю, який є причиною порушень у шийному відділі.
- При протрузії, коли особливо важливо відновити захисні сили організму.
- При защемленні сідничного нерва, що призводить до сильних больових синдромів.
- При сколіозі, що дасть змогу відновити колишню гнучкість хребта.
- При остеохондрозі допомагає повернути колишню форму хребта.
- При грижі, яка викликає зменшення чутливості м’язів, спричиняючи параліч.
- При кіфозі середнього ступеня, коли терапію використовують як ефективний «масаж».
Вартість цієї процедури залежить від обраного методу лікування, а також від складності захворювання, з яким доводиться боротися.
Протипоказання
Усі протипоказання умовно поділяються на дві категорії — абсолютні (категорично заборонені) і відносні (вимагають певного часу).
До списку абсолютних належать:
- усі стадії туберкульозу;
- онкологічні захворювання;
- остеомієліт;
- хвороба Бехтерєва;
- інфаркти та інсульти;
- 3–4 ступінь нестабільності хребта;
- менінгіт;
- тромбоз хребетних артерій;
- серйозні проблеми з психікою;
- остання стадія остеопорозу.
До списку відносних належать:
- наявність травм і ушкоджень, які вважаються «свіжими»;
- переломи кісток;
- післяопераційний стан пацієнта (операції в ділянці хребетного відділу);
- декомпенсовані захворювання внутрішніх органів.