Рухові порушення при захворюваннях нервової системи

Порушення у сфері руху призводять до зниження активності, що впливає на здатність людини пізнавати світ. Звичний ритм життя змінюється, коли людина менше рухається. У результаті, через обмежену соціальну взаємодію, хворі стають замкнутими, часто на цьому фоні у них розвиваються депресивні стани, що посилює інвалідизацію.

У разі порушень роботи нервової системи рухові розлади розвиваються доволі часто. Ступінь порушення активності залежить від рівня пошкодження та локалізації запалення. Оцінюючи розлади такого типу, фахівець зважає на патологічні зміни, пов’язані з темпом, координацією та кількістю кроків.

Всі порушення, пов’язані з рухом, зазвичай поділяють на такі категорії:

Зменшення швидкості та обсягу кроків називається «гіпокінезією»;

 • Якщо рухи стали мимовільними насильницькими, то порушення називають «гіперкінезією»;
 • Атаксія — це стан, при якому порушена координація;
 • Гіподинамією називають не лише зниження активності, а й сили скорочення м’язів під час виконання будь-яких рухів. У більшості випадків цей стан проходить паралельно гіпокінезії.

Консультація у зручний для Вас час

Гіпокінезія

Розвивається такий стан через порушення пірамідного шляху. Часто захворювання розвивається на фоні парезів і паралічів.

 • Парез — це стан, за якого зменшується амплітуда або сила рухів. Проявляється він через порушення іннервації в різних видах м’язів. З грецької мови слово перекладається як «ослаблення».
 • Параліч — це подібний до парезу стан, який також походить від грецького слова зі значенням «розслабляти». Розлад супроводжується повною відсутністю рухів унаслідок того ж порушення, як і у випадку з парезом.

Фактори для розвитку таких патологій можуть бути центрального та периферичного походження. Ті, що мають центральне походження, з’являються внаслідок пухлин, набряків, тромбозу, внаслідок травми та крововиливу в корі мозку, що відповідає за рух.

Симптомами такого стану є:

 • Гіпертонус м’язів вираженого характеру;
 • Виникнення опору під час пасивних рухів;
 • Поява м’язових скорочень мимовільного характеру, посилення рефлексів у сухожиллях, а також виникнення дзеркального відображення руху, що з’являється в іншій кінцівці.

При периферичних причинах виникнення порушень факторами ризику є:

 • Набуті та вроджені захворювання головного мозку;
 • Механічні травми, які впливають на рухові нерви;
 • Перенесені захворювання (ботулізм, міастенія) призводять до порушення передачі нервових імпульсів;
 • Дегенеративні зміни мотонейронів, які відбуваються при енцефаліті, поліомієліті, склерозі.

Симптомами таких станів є:

 • Зниження тонусу м’язів;
 • Атрофія;
 • Часткова втрата рефлексів у сухожиллях та інших частинах тіла;
 • Надмірна кількість пасивних рухів у місці паралічу;
 • В’ялі м’язи — ознака атрофії, яка прогресує.

Гіперкінезія

За такої форми захворювання пацієнт здійснює рухи хаотичні, непотрібні. Часто вони мають нав’язливу і насильницьку форму. Причиною появи гіперкінезії є ураження нейронів мозочка, таламуса, кори головного мозку, субталамічного ядра, а також систем зв’язку нейронів.

Рухи при такій патології можуть бути як повільними, так і швидкими. Це залежить від компонентів скорочення, які переважають. Під швидкими скороченнями маються на увазі судоми, тики, тремтіння тощо.

Найпоширенішим швидким рухом є судоми. Скорочення м’язів виникають раптово. Буває два типи судом:

Перший тип — клонічні судоми. Вони з’являються у пацієнта внаслідок збудження кори або в результаті запалення у структурі пірамідної системи. Стан характеризується нерегулярними скороченнями деяких груп м’язів, які мають короткостроковий ефект. Скорочення відбуваються одне за одним, протягом короткого періоду часу. Класичним прикладом є судомні рухи, які можна помітити у хворого, що страждає на епілепсію.

Тонічні судоми. Причиною виникнення є інтоксикації, пов’язані з надмірним вживанням алкоголю або отруєнням окисом вуглецю. Часто причиною є сильне збудження структур, розташованих під корою головного мозку. Характерними ознаками станів є скорочення м’язів, які призводять до заціпеніння тіла у вимушеному положенні.

Тремор, або тремтіння — це стереотипні ритмічні рухи, що виникають через розслаблення і скорочення м’язів. Стани проявляються, коли уражається стовбур мозку. Розсіяний склероз — стандартний приклад. Прикладами також можуть бути інтоксикації, пов’язані з ртутним або аміачним отруєнням. Друга причина часто супроводжується печінковою комою.

Мимовільні виразні рухи називаються тиком. Дуже часто вони виникають на обличчі або у вигляді активної жестикуляції. У пацієнтів часто можна помітити, як смикаються очі, піднімаються брови тощо. Скорочення м’язів відбуваються швидко й мимоволі. Причиною тику стає ураження екстрапірамідної системи, внаслідок психофармакологічних і психотравмуючих чинників.

Хорея — ще один прояв рухів, властивий гіперкінезії. Рухи мають насильницький, неконтрольований характер. М’язи скорочуються активно, тому рухи зазвичай є розмашистими. Хорея часто має спадкову форму — хорея Гентінгтона, але також бувають випадки набутого стану. Вони мають назву «ревматична мала хорея». У більшості випадків стан проявляється ще в дитячому віці.

Симптоми захворювань розвиваються поступово. Тому батькам рекомендовано стежити за «кривлянням» дітей і помічати будь-які зміни в рухах. Гіперкінез може початися із судом кінцівок рук і потім переходити на інші типи м’язів. У хворого можна помітити посмикування тулуба, руки, а також зміну ходи. При важких формах пацієнт не може стояти. Іноді посмикування зачіпає язик і м’язи гортані, через що відбуваються зміни в жувальній мускулатурі та порушується мовлення.

Види повільних гіперкінезів:

 • Атетоз;
 • Спастична кривошия;
 • Блефароспазм.

Найпоширенішим станом є атетоз. Він проявляється в нестійкості рухів і відсутності статичності в одному положенні. Рухи будуть плавними, стереотипними. Їх виникнення пов’язане з активацією м’язів агоністів й антагоністів. Досить часто рухи стосуються пальців рук, м’язів обличчя, стоп. Пальці рук можуть відводитися і розводитися, приймаючи неприродні пози. Причинами розвитку такого стану є травми, пухлини, інтоксикації різного походження та порушення кровообігу в мозку. У хворого немає конкретної пози, рухи регулярно змінюються. Через це пацієнт почувається стомленим.

У процесі лікування будь-яких порушень рухів фахівці використовують такі методи терапії:

Подобається центр, не вперше сюди звертаюсь. Усі зробили, швидко, все добре.

Кирило

Комфортно швидко все сталося. Навіть у часі з мене трохи раніше прийняли. Пройшло все гаразд.

Аліна

Обслуговування на найвищому рівні. Привітний та доброзичливий персонал, що випромінює позитив.

Svetlana

Я дякую Вам за вашу працю та за ваших чудових лікарів. Знайомі порадили звернутися до вас. І я раджу всім з будь-якими проблемами зі здоров'я, звертайтеся alefclinic

Antonina

Дуже задоволена лікуванням! Лікувала шийний

Дуже задоволена лікуванням! Лікувала шийний остеохондроз, нарешті шия не болить, всім раджу клініку алеф!

Надя тест
Переконливі відгуки у формі подання.

Обов'язкове поле

Яке ваше повне ім'я?
Яка ваша адреса електронної пошти?
рейтингові поля
Would you like to include star rating?
Що ви думаєте про нас?
X
2 575
задоволених пацієнтів у нашій клініці вже відчули покращення здоров'я
15
нових пацієнтів звертаються до нас щодня
78%
пацієнтів звертаються до нас за рекомендацією
5 років
ми працюємо для Вас
Сафронов Данило Вікторович
Лікар фізичної та реабілітаційної медицини. Лікар спортивної медицини
«Будь-яка турбота про здоров’я в нашій клініці починається з пошуку причини захворювання. Не завжди причина там, де болить. Запишіться до нас на первинний прийом, і ми разом почнемо шлях до одужання».
autograph

Написати повідомлення

ukUA